RYS HISTORYCZNY
POWSTANIA SZKOLY PODSTAWOWEJ
W SKAŁĄGACH

Najstarsze wzmianki o szkolnictwie na wsiach w okolicy Wołczyna pochodzą z 1683r. Zostały uregulowane zarządzeniami księcia z Oleśnicy. Nauczycielami byli pisarze kościelni. Na lekcjach nauczano śląskiego katechizmu  w języku polskim.
Król Fryderyk Wielki dbał o szkolnictwo. Pilnie pracowano nad wyposażeniem szkół i zatrudnieniem nauczycieli. Elementarzem były: biblia, śpiewnik, ewangelia i katechizm. Dzieci musiały czytać na przemian po niemiecku i po polsku.
W 1828 r. została otwarta i poświęcona szkoła w Skałągach. A w 1888r. powiększono ją, wyposażono i otwarto drugą klasę. W roku 1932 nauczycielem został wybrany Wolter Kiese.
Przez następne lata na tych terenach nie wiodło się najlepiej wojny i epidemie chorób (tyfus, cholera, szkarlatyna), a co za tym także idzie bieda- wyludniły okolice.
Naukę dla dzieci zorganizowano ponownie w 1945 r. Pierwszym nauczycielem zatrudnionym 25 czerwca 1945r. był Jan Kiszka. Natomiast pierwszą kierowniczką szkoły była Felicja Urbanowa, a od września 1945r. Bronisława Tymczyszyn.
    W pierwszych powojennych latach palącym problemem stały się kursy dla dorosłych, gdyż znaczny odsetek ludności napływowej nie umiał ani pisać ani czytać. Nauczyciele musieli się zająć nie tylko dziećmi i młodzieżą zróżnicowaną umysłowo i wiekowo, ale także kursami repolonizacyjnymi i kursami dla analfabetów.

W tamtych latach w szkole uczyli:
- Helena Lutycz
- Wiktor Tymczyszyn
- Józef Bożek
- Marian Gutkowski.
Wiktor Tymczyszyn

Szkoła mieściła się w budynku prezydium. Brak klas sprawił, że uczniowie uczyli się na dwie zmiany. Lekcje były od ósmej, a potem od 13.00 – 18.00. Już w 1946 r. uczniowie dostawali prawdziwe zeszyty i niektóre książki.

W historii Skałąg i szkoły wybitną postacią była kierowniczka szkoły w latach 1949-1955 Józefa Michalczewska. Uchwałą Rady Państwa z 27 lipca 1955 r. została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II Klasy.          Zmarła w 1956r.

W kolejnych latach zarówno szkoła jak i wieś rozwijały się, istniała ścisła współpraca szkoły ze środowiskiem. Mieszkańcy Skałąg uczestniczyli w wielu imprezach organizowanych przez szkołę.
W 1973 r. szkoła została przekształcona na Gminną Szkołę Zbiorczą. Na dyrektora mianowano Bogusława Golę.
Po 1956 r. szkoła funkcjonowała w nowym budynku wybudowanym  w miejsce pałacu poniemieckiego.
W roku szkolnym 1970/1971 odbył się remont budynku, dzięki któremu szkoła stała się placówką 8-klasową i mogła pomieścić 140 uczniów na jednej zmianie.
W kolejnych latach dokonywano różnych zmian min. adaptowano pomieszczenia na stołówkę, jadalnię i magazyny. W roku 1974 zwiększa się liczba uczniów o dzieci dojeżdżające z Brzezinek.
Następnie w roku 1977 uczniowie kl. VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Rożnowie zwiększają liczebność uczniów w klasach Szkoły Podstawowej w Skałągach ze względu na reorganizację tamtejszej placówki. W związku z dużą liczebnością uczniów i brakiem sal lekcyjnych postanowiono wybudować pawilon, w którym znalazły się 4 sale lekcyjne. Oddano go do użytku w roku szkolnym 1984/1985. Obecnie w związku z reformą oświaty pawilon zajęły młodsze klasy i dzieci przedszkolne. Natomiast uczniowie klas IV-VI mają swoje sale w budynku głównym.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 3 maj 2011, 19:44